Будівництво тераси – збільшуємо житловий простір самостійно
Власники дачі, заміського котеджу, присадибної ділянки нерідко замислюються про розширення життєвого простору, максимально комфортного і оригінального. Одними з популярних варіантів прибудов до будинку є тераса або веранда – функціональні споруди, що мають спільну з основною будівлею стіну.
У теплу пору року тут можна чудово проводити час з сім’єю або друзями, сховатися від дощу і вітру. На терасі нерідко розміщують оранжерею, обладнають місце для нічного відпочинку в літній сезон, літню кухню. Споруда повинна мати теплі стіни, великі вікна, надійний дах. Зазвичай при будівництві веранди організують дві вхідних групи – одні двері з дому і друга на ділянку.
Нюанси будівництва веранди
Будь-яка прибудова має особливості зведення. Будівництво тераси або веранди не стає винятком, тим більше що найчастіше мова йде не про стаціонарну споруду, а про те що примикає до вже побудованого будинку.
Поняття тераса і веранда не ідентичні, прибудови відрізняються конструкцією і призначенням. Тераса – відкрита споруда з дахом і огорожею, розміщене безпосередньо на ділянці або на даху першого поверху. Веранда відрізняється наявністю обов’язкового скління, вона надійно захищає від вітру і атмосферних опадів.
Обов’язковим елементом при будівництві тераси стає закладка фундаменту. Він рівномірно розподіляє вагу прибудови, запобігає пошкодженню стін веранди і основної будівлі, створює повітряний прошарок для утеплення підлоги.
Перед початком будівництва веранди необхідно прийняти кілька рішень:
- визначитися з матеріалами для будівництва і правильно розрахувати їх кількість;
- спланувати розміщення дверей та вікон;
- вибрати дизайн відповідно до стилю будинку;
Оптимальним варіантом вважається використання тих же матеріалів, що і при будівництві будинку. Але слід враховувати, що цегляна прибудова може виглядати занадто масивно, і краще прилаштувати терасу з дерев’яних балок або дошки з ДПК (деревно-полімерного композиту), яка додасть дому з цегли легкості.
Види та класифікації веранд та терас
Прибудовані до будинку споруди бувають відкритого або закритого типу. Будівництво тераси відрізняється мінімальними витратами часу, зведення більш легкого фундаменту, меншою кількістю будівельного матеріалу. Оптимальна висота статевого настилу тераси від землі становить 20 см. Рівень розраховується з невеликим ухилом, що не дозволяє накопичуватися воді під час дощу. Огорожа відкритої прибудови повинна бути не менше одного метра заввишки. Розташування тераси може бути будь-яким, але відпочинок буде більш приємним, якщо з неї буде відкриватися гарний вид на ліс, квітник, ставок або басейн.
Будівництво веранди закритого типу передбачає створення тихого, відокремленого містечка для проведення часу в колі родини або друзів. При плануванні прибудови рекомендується відразу продумати утеплення, якщо планується проводити вільний час в холодні місяці. У закритому приміщенні повинно бути багато світла, тому скління теж потрібно грамотно продумати. Для веранди підійдуть рами з дерева або пластика, склопакети, полікарбонат.
Конструктивно тераси бувають таких видів:
- окремого типу, та прибудинкова
- на одному фундаменті разом з будинком, або на окремому
- під одним накриттям, чи з окремим дахом
- літній варіант, чи з утепленням
- на бетонному фундаменті, металевому каркасі чи гвинтових стовбцях
Вибір конструкцій дуже великий. Найбільш легким варіантом вважається прибудована тераса без утеплення, встановлена на стовпи під окрему дах. Таку прибудову не дуже великого розміру удвох з помічником можна звести за тиждень разом з чистової обробкою всередині і зовні.
Проектування і розрахунок будівництва тераси
На стадії створення проекту в першу чергу слід визначитися з габаритами приміщення. Оптимальною шириною для подібної прибудови вважається 3 метри. Великі розміри додадуть веранді громіздкий вигляд. Відстань в довжину господар вирішує сам – можна витягнути приміщення уздовж всього будинку або обмежитися половиною або третьою частиною стіни.
Далі вибирається вид фундаменту. Найбільш вдалим при будівництві веранди вважається установка на стовпи. Для цього варіанту закладаються металеві або азбестові труби. Вони вкопуються в грунт на глибину промерзання, заливаються бетонною сумішшю з армуючим прутом. Виступаючі частини труб бажано поєднати по периметру забетонованої стрічкою. Для важкої тераси або при рухомому грунті бажано укладати стрічковий фундамент.
Для стін тераси найчастіше використовують матеріал, аналогічний стін будинку: піноблоки, цеглу, бруси. У кожного матеріалу є свої позитивні і негативні якості:
- дерево є екологічним і бюджетним, але потребує спеціального захисту від загнивання;
- бетон і цегла складніші в роботі і дорожчі ніж дерево;
- метал найдорожчий, вимагає зварювальних робіт, сильно нагрівається в спеку;
- терасна дошка з ДПК (дерево-полімерний композит) легко встановлюється, не вимагає особливого догляду, дешева.
Дахи для прибудови зазвичай виконують односхилими. Вибрати матеріал для кровлі веранди проблем не складе. Ідеально буде виглядати і полікарбонат, прозорий або кольоровий, шифер, черепиця, оцинковка. Якщо дах тераси продовжує покрівлю будинку, то логічніше використовувати той же матеріал. Ширина прибудови невелика, тому ухил робити великим немає необхідності, інакше дах занадто занизить лицьову частину веранди.
Визначивши розміри і підібравши матеріал, складають креслення або ескіз майбутньої прибудови. Готовий проект будівництва веранди необхідно узгодити в державній установі, співробітники якого після вивчення документів внесуть виправлення і видадуть дозвіл. Цим краще займатися в зимовий сезон, так як процедура може тривати близько 3 місяців. Етап можна пропустити тільки в тому випадку, якщо прибудова планується без фундаменту.
Далі необхідно визначити місце забудови, обмежити його за допомогою кілочок і стрічок, щоб уточнити розміри. Місце підбирається з урахуванням кількох факторів:
- розташування вхідних дверей в житлове приміщення;
- розташування будівлі відносно сонячної сторони;
- вид який відкривається з майбутньої тераси;
- характер підгрунтя для фундаменту;
- особливості рельєфу, щоб не порушувався загальний стиль ділянки і будинку.
Щоб споруда не випадала з загального стилю, дизайн розробляється відповідно до зовнішнім виглядом будинку. В кінці підготовчого етапу розраховується бюджет на будівництво веранди, закуповуються необхідні матеріали, витратні матеріали, інструментарій.
ЕТАПИ БУДІВНИЦТВА
Фундамент
Будівництво тераси починається з установки фундаменту. На розміченому кілочками місці проводяться земляні роботи, мета яких виконати ямки під стовпчики і створити подушку під фундамент. Ямки повинні бути глибиною 50-70 см, з яких близько 20 см йде на подушку з піску і щебеню. Зверху заливається бітумний склад, що забезпечує гідроізоляцію.
Стовпи фундаменту виконують з бетонних блоків або цегли. Важливо контролювати висоту кожного з них, щоб згодом не мучитися з вирівнняв рівня “0” на терасі. Якщо цегляна кладка утворює порожнину, її заповнюють будівельними відходами з подальшою заливкою бітумом. Чи не буде зайвою промазка бітумом і верхньої частини стовпчиків з укладанням руберойдовий відрізків для додаткової гідроізоляції.
Закладка основи і монтаж каркаса
На стовпи фундаменту укладається брус, що сполучається по кутах технологією в “півбруса”. Жорсткість конструкції можна надати, з’єднавши бруски додатково цвяхами, а ще краще дерев’яними шипами. Нижню обв’язку, як і всі дерев’яні елементи, слід обробити антибактеріальним засобом для деревини.
По кутах тераси висвердлюють пази, куди потім строго вертикально встановлюються стійки. З’єднання посилюється металевими скобами. Так само споруджуються і проміжні стійки. Ширина між ними залежить від довжини матеріалу, закупленого для обшивки каркаса.
На цьому ж етапі розраховується установка віконних і дверних коробок, вони повинні вміститися між парою стійок. Встановити підвіконну балку можна відразу за допомогою шипів з’єднання зі стійкою. Кожне з’єднання строго вивіряється на вертикальність і горизонтальність конструкції.
Поверх стійок монтується верхня обв’язка, яка буде віступаті опорою для даху. Принцип її установки аналогічний монтажу ніжньої ланки. У нижній обв’язці вирізаються пази для дощок, у верхній – для крокви. Бруси вкладаються спочатку по довгій стороні уздовж стіні, а потім поперек. З’єднання скріплюються шипами або цвяхами.
Монтаж сходів та підлоги
Для зручності потрапляння на терасу можна придбати готові або виконати самостійно сходи – металеві, дерев’яні, заливні з бетону, складені з цегли. Їх монтують до укладання покриття підлоги.
Підлогу укладають поперек лаг і прибивають цвяхами. Чистовий варіант залишається під фарбування або покриття лаком, чорновий згодом можна закрити лінолеумом або іншим покриттям підлоги.
Фінішна обробка
Будівництво тераси закінчується чистової обробкою. До неї приступають після того, як всі дерев’яні деталі будуть оброблені антисептиками. Варіантів фінішної обробки безліч і все залежить тільки від фантазії власника. Наповніть терасу зручними меблями, гарним декором, прикрасьте текстилем і отримаєте комфортне ергономічне простір для приємного відпочинку на свіжому повітрі.
ТОП ПРОДАЖІВ